Teorie
Čištění
Nestaráte-li se o dýmku, odvděčí se vám po určité době užívání smradlavým zápachem a prakticky úplným znechucením kouření. Čištění dýmky patří nerozlučně k samotnému kouření a nelze jinak, než si čištění osvojit a věnovat tak dýmkám co si zaslouží.
Základní čištění po dokouření dýmky.
Po vychladnutí dýmky provedeme základní vyčištění od zbytků popela a případného kondenzátu usazeného jak na stěnách náustku tak v dýmce samotné. Doporučuji použít následující postup. Pomocí jehly promícháme popel v komoře a necháme dýmku vychladnout. Dojde k nasátí zbytkového kondenzátu a vlhkosti do popele. Poté do popelníku jemně vyklepeme popel z hlavičky dýmky. Nikdy neklepeme dýmkou o popelník. Dýmkové popelníky obsahují vždy kousek korku, který slouží pro vyklepání dýmky. Rozebereme dýmku na části a každou čistíme zvlášť. Doporučuji začít s náustkem, kde čistícím kartáčkem protáhneme náustek do stavu, kdy na kartáčku nejsou stopy po nečistotě. Následně vyčistíme nejlépe smotkem papírového kapesníku obsah komory pro filtr a následně celý čep náustku pro spojení s dřevěnou částí dýmky. Dřevěnou část dýmky čistíme obdobně. Nejdříve kartáčkem vyčistíme kouřový kanálek a následně papírovými kapesníky vyčistíme tabákovou komoru a prostor pro čep náustku. Je-li na stěnách tabákové komory větší množství zbytků po spáleném tabáku, je vhodné před vytřením komory ji ještě jemně mechanicky pomocí lžičky vyčistit. V případě, že máme dýmku typu Bent s prostorem pro stékání kondenzátu, musíme vyčistit i tuto část. Tímto prostorem jsou vybaveny většinou dýmky značky Peterson. Nakonec dýmku sestavíme a necháme vyschnout nejméně do druhého dne. K tomuto účelu existuje celá řada stojanů, kdy nejvhodnější jsou ty, do nichž se dýmka vkládá tak, aby tabáková komora byly dole směrem ven ze stojanu - aby mohla dobře vyschnout. Při kouření vzniká kondenzát, který částečně dýmka absorbuje a tak se dýmka znehodnocuje. Dýmka se může stát smradlavým kusem dřeva a nedá se pak vůbec použít. Proto takový důraz na vysychání dýmky a její čištění po každém kouření. Pokud používáme dýmkové filtry, potom zásadně doporučuji co dávka tabáku, to nový filtr. Jejich cena není až tak vysoká, aby ovlivňovala míru požitku z kouření dobrého a tedy i drahého tabáku z dobré a tedy i drahé dýmky. Jsou kuřáci dýmek, kteří dýmku nerozebírají po dokouření a čistí ji vcelku. Toto je možné u dýmek, které nejsou opatřeny prostorem pro filtr, který je ideálním místem pro udržování močky a pro její odstranění je třeba dýmku rozebrat. Vzhledem k nutnosti měnit filtry je stejně nutné dýmku při čištění rozebírat. Je jen třeba opatrnosti a rozebírání i skládání dělat kroutivým pohybem ve stavu vychládlé dýmky, což je velmi důležité. Vyhřátá dýmka má čep náustku více náchylný k deformaci.
Závěrem jedna rada, kterou jsem dostal od zkušeného dýmkaře při debatě jak udržet náustek bez nevzhledných skvrn vzniklých reakcí se slinami. Jednoduše. Po dokouření a vyčištětí dýmky otřete suchý náustek o tvář, krk, prostě o část těla, kde je přirozený kožní tuk chránící pokožku. I když tento úkon bude možná budit pozornost, časem si na něj zvyknete a odvděčí se vám stále pěknými náustky vašich dýmek.
Údržba dýmky.
Jednou za určité období dané frekvencí kouření, řekněme po 15 vykouřených dýmkách je vhodné provést důkladnější údržbu spojenou i s prohlídkou stavu dýmky. Je dobré si na tuto činnost vyhradit více času věnovat se postupně všem dýmkám, které používáte. Údržba dýmky obsahuje ve skutečnosti stejné úkony jako čištění po kouření, ovšem s důkladnější prohlídkou a mechanickým očištěním tabákové komory. Je vhodné místo kapesníku papírového použít kus bavlněné látky, která se bohužel stane obětí údržby a nakonec ji zřejmě každý rád vyhodí. Doporučuji dále pro čištění náustku vně i zevnitř použít pár kapek čistého lihu, který lépe rozpustí usazené nečistoty. Vysušenou a vyčištěnou dýmku sestavíme a necháme opět minimálně do druhého dne vyschnout.
Generálka
Ta se zabývá spíše odstraněním mechanických vad, prasklin, opravy náustku a pod. Generálku provede zkušený dýmkař a nakonec on vám je schopen i sdělit, zda se vůbec oprava vyplatí. V zahraničí, pokud vím, existují malé dýmkařské firmy, které tuto činnost provádí. Vlastní opravy jsou velmi podobné různým operacím při výrobě dýmky, proto se nechte inspirovat na odpovídajících stránkách.